A plosok nyomban…
A plosok nyomban…
A plosok trtnete
Boldog zsb, a rend alaptja
A rendet Boldog zsb (Esztergom, 1200 krl – Pilisszentkereszt, 1270. janur 20.), esztergomi kanonok alaptotta, 1250-ben. Boldog zsb a Gyngysi Gergely „I. Remete Szent Pl Remete testvreinek lete” cm latin nyelv kdexe szerint hres magyar csaldbl szrmazott. Tormay Ccile rn egyenesen az rpd-hziakkal rokontja „A fehr bart” cm regnyben.
Esztergomban kanonokknt szolglt, tartotta a krnykbeli remetkkel a kapcsolatot s megtetszett neki ez az letforma. Vncha Istvn esztergomi rsek 1246-ban hagyta jv, hogy zsb remetei letet lhessen. Boldog zsbet tudatos ldozatvllals vezette a remetesgbe, engesztels, vezekls a nprt a hazrt. zsb Pilissznt kzelben egy barlangban „remetskedett” nhny trsval. A barlang el egy nagy fakeresztet lltottak. Boldog zsb a kereszt eltt imdkozott, mikzben ltomsa volt. A ltomsban sok kis lngnyelvet ltott az erd mlyn. A lngocskk egyms fel tartottak, s vgl a kereszt eltt tzes fnynyalbb olvadtak ssze. A keresztrl pedig hangot hallott: „zsb, gyjtsd ssze a remetket egy szeretet-kzssgbe!”
Boldog zsb engedelmeskedett az Isteni kijelentsnek, s megszervezte a rendet (1250), szerzeteseket gyjtve maga kr. Kolostort s templomot ptettek a barlang kzelbe a Szent Kereszt tiszteletre, ezrt sokig a „Szent Kereszt testvreinek” is hvtk ket. Ellenben magukat „Els Remete Szent Pl testvreinek” neveztk, hiszen kzssgk gi patrnusv Remete Szent Plt tettk meg. A rend hivatalos neve: Szent Pl Els Remete Szerzeteseinek Rendje (latinul: Ordo Fratrum Sancti Pauli Primi Eremitae, O.S.P.P.E.). Boldog zsb az ltala alaptott Szent Kereszt monostorban hal meg, slyos betegsg utn, 1270. janur. 20-n. A templom srboltjban helyeztk rk nyugalomra. zsb letben mr 16 plos kolostor llt Magyarorszgon, ksbb ez a szm 150-re emelkedett. Boldog zsb hivatalosan nem kapta meg a „boldog” cmet, ezt si plos szoks szerint kortrsai (rendtrsai) ruhztk r. 2008-ta viszont a nyilvnos kultusza engedlyezve van, ami „felr” a boldogg avatssal. Szent avatsa folyamatban van.
A rend ppai jvhagysa
Boldog zsb 1262-ben nhny trsval Rmba ment, hogy a pptl (IV. Orbn) rendjnek jvhagyst krje. Itt egybknt segtsgre volt - a magyar desanytl szrmaz - Aquinoi Szent Tams s az els magyar bboros Vncha Istvn, aki zsbet a remetesgbe engedte. (rdekes megjegyezni, hogy Magyarorszgon korbban is alaptottak szerzetesrendeket, de azok hossztvon letkptelennek bizonyultak, s egyik sem kezdemnyezte a rend ppai jvhagyst.) A ppa elutastotta a krelmet, a rendet csak 1308 decemberben hagyjk jv.
A plosok s a kirlyok kapcsolata
Btran kijelenthetjk, hogy a plosok s a kirlyok tja sokszor sszefggt, sszefolyt s nem egyszer megdbbent mdon. Az rpd-hzbl elsknt IV. Bla emlthet. 1270-ben hal meg, pontosan abban az vben, amikor a plos rend alaptja, Boldog zsb is elhunyt. „zsbet a generlisi szkben Benedek kveti, aki 1290-ben hal meg. Ebben az vben pedig IV. Lszl kirlyunk is meghal.” III. Andrs, az rpd-hz utols uralkodja 1301-ben hal meg. „Mondani sem kell mr ezek utn, hogy a plos generlis, Istvn is ugyanakkor hal meg. Lehet rzkelni, hogy hatalmas tudsrl van sz, s nemcsak a fldi utakat kell egyengetni, hanem az gen is van kzs dolgunk.” – rja a gondolat atyja, Szntai Lajos.[1]
Ezeknek tbb mint jelzsrtkk van…, ennyi vletlen nincs.
A rend a XIV-XV. szzadban lte fnykort Magyarorszgon. Sok helyen terjeszkedtek, kolostorokat emeltek, a plosok eljutottak Krptaljra s Erdlybe is, st, tlptk a trtnelmi Magyarorszg hatrait: Lengyelorszgban is megalakult a plos kzssg. (Ennek a rend letben ksbb mg fontos szerepe lesz.)
A plosok elhivatottsga hazjuk irnt nem egyoldal. Tbb kirly kiemelten kezeli a plosok gyt. Nagy Lajos (1342-1382) Mrianosztrn, 1352-ben kolostort s kegytemplomot pt a plosok rszre (a templomot a Magyarok Nagyasszonya tiszteletre). (A telepls neve kln rdekes, hiszen a latin Maria nostra „a mi Mrink” nvre vezethet vissza.) Nagy Lajos lete vgn sok idt tlttt a plos szerzetesek kztt elvegylve. Erre szp bizonytk egy feljegyzs, ami szerint hrom firenzei polgr a Margit-szigeten papnak nzte a Nagy Lajos kirlyt, „…hiszen nem volt a fejn mg korona sem, ht mi az hittk, hogy a papja.”
A kvetkez uralkod aki fontosnak rzi a plosokkal polni a kapcsolatot: Hunyadi Mtys. letben fontos szerepet jtszott a hit, ez jl tkrzdik mvszetn, pl.: a Corviniban szmos Jzusbrzols megtallhat, szvesen fogadja a ppai ldst, s nem utols sorban, a keresztny Eurpa vdelmezje. Sixtus ppa gy ksznttte Mtyst: „Te vagy a mi szabadtnk, te vagy a keresztny llamok remnysge.” Mtys kirly hitletvel a plos rendhez fordult, egsz uralkodsa alatt velk tartotta a kapcsolatot. Jelzs rtk az is, hogy amikor magt elszr nevezi vlasztott kirlynak, janur 24-re, Szent Pl nnepnek elnapjra esik. Gyngysi Gergely plos szerzetes visszaemlkezseibl tisztn ltjuk, hogy Mtys kirly egyfajta szellemi vezetje is volt a plos rendnek, valamint Mtys szmtott az adott plos generlis segtsgre az orszg gyeinek intzsben. Mtys letvitelnek fontos alappillre volt a plosok tantsa, tmutatsa. Azt hiszem, ez is jelzs rtk lehetne a ksbbi korok szmra…
A plosok s Mtys cmere
A plos rend s Mtys kirly cmere kztt ksrteties hasonlsgokat lehet felfedezni. A kt cmerllat gyakorlatilag megegyezik. Ez az oroszln s a holl.
Vizsgljuk meg, hogy kinl mit jelentenek ezek a szimblumok.
A plosok esetben az oroszln s a holl is Remete Szent Pl letre illetve hallra utal.
A holl volt az, ami minden nap tpllta – pp gy mint a Bibliban, Ills prftt – s az oroszlnok voltak azok, akik vigyztak testre, hogy ne ehessk meg azt vadllatok, s gy megmaradhasson romlatlan llapotban.
Mtys kirly esetben a holl jelentshez tbb magyarzat is tartozhat. Egyes vlekeds szerint Hunyadi Mtys pusztn kedvelte a hollt. A Szilziai Krnika szerint egy vadszat emlkt rzi a holl, amikor elragadta Mtys gyrjt, de a kirly visszaszerezte azt. Vgl az a vlemny is megllja a helyt, miszerint a holl mint az anyai hr hozja van jelen a cmerben. Arany Jnos „Mtys anyja c.” balladjban gy fogalmaz, amikor Szilgyi Erzsbet bslakodva gondolkodik, hogy vajon ki vihetn el a leggyorsabban levelt a finak: „S ahol jn, Ahol jn, Egy fekete holl; Hunyadi Paizsn l, ahhoz hasonl.”.
Az oroszlnokhoz rdekes megemlteni, hogy Mtys kirly udvarban tartott nhny oroszlnt, akik vele egy idben haltak meg.
sszegezve mindkt cmer azonos llatmotvumokkal dolgozik. Ez klns, de bizonyra ez sem vletlen. A plosok s Mtys „kzs letnek” szp s klnleges egyezse. Ami viszont igazn klns, hogy a plosok cmerben lv holl csrben is gyr van, hiszen a plosokhoz kapcsold holl csak kenyeret vitt csrben Remete Szent Plnak. gy a plosok gyrje rejtly marad…
Mtys kirly hallakor a plos vknyvbe csak ennyit jegyeztek fel: „Az egyik holls siratja a msik hollst”.
A plos rend nehz idszakai
A mohcsi vsz s a trk feldlsok a plos rendet sem kmltk. A trkk sok kolostort kifosztottak, felgettek. Sok knyv – kztk a magyar Biblia is – megsemmislt/eltnt. Remete Szent Pl nehezen megszerzett teste is a tz martalkv lett. A plos szerzetesek Visegrdnl fegyveres harcban is rszt vettek – pldakpk a harcos keresztny, Szent Lszl lovagkirly volt – hogy megvdjk a Szent Koront!
A mohcsi tragdia utn az utols jelents plos Frter Gyrgy (1482 – 1551) volt. Halla utn msfl vszzados sri csnd kvetkezett a Krpt-medencben. Mind ez pont akkor, amikor Oroszorszgban, Portugliban, st Palesztinban is volt plos kolostor, sszesen kzel kettszz.
A 17. szzadban elindul a fejlds, de a rend meg sem kzelti korbbi fnyt. rdekes, hogy Esterhzy Imre, plos szerzetes, ksbb pspk koronzza meg Mria Terzit, akinek fia, II. Jzsef, a „kalapos kirly” BETILTJA a plos szerzetesrendet. A kalapos kirly 1786. februr 7-n Magyarorszgon s az rks tartomnyokban kihirdette a Magyar Plos Rend eltrlst s birtokainak elkobzst, mert „nem ltta hasznosnak” a plosok tevkenysgt. Kln rdekes ez annak tudatban, hogy a plosok iskolkat tartottak fnn, ahol Arisztotelsz s Aquini Szent Tams tanait adtk tovbb, de ami a legfontosabb – s ami valsznleg a kirly szemlt is szrta – a „plos szellem” szerint ltek. Ez a mindenkor jellemz s ers magyar szellemisget jelenti a plosok kztt.
Esterhzy Pl Lszl, pcsi plos, ksbb pspk Pspkszentlszln feljtotta a templomot s egy pspki nyaralnak lczott kolostort ptetett, ahol a plos szerzetesi letformt titokban tovbbvihettk. Ottani remetkrl mg a 19. szzadban is tudtak a szentlszliak
1864-ben Orosz-Lengyorszgban zrattk be a plosok rendhzait. Ezutn csak a czstochowai s a krakki monostor maradt letben.
Magyarorszgon tbbszri sikertelen prblkozs utn 1934-ben szervezdik jra a plos rend, a Gellrt-hegyi Sziklatemplomban - a lengyel plosok irnytsval, segtsgvel. De az rm nem tartott sokig… 1951. hsvthtfjn az VH betrt a Sziklatemplomba, s begyjttte a plosokat. A hatalom pribkjei amit lehetett elvittek, beolvasztottak, a tbbit sszetrtk. A barlang bejratt pedig kt mter vastag betonfallal torlaszoltk el s zrtk le. Ugyanazon v augusztusban akasztottk fel a Kisfoghzban Vezr Ferenc atyt. 1956 utn pedig Kovts Ferenc atyt az vsok gy sszevertk, hogy vgl belehalt srlseibe.
De itt is volt, aki dacolt a tiltssal – mint II. Jzsef idejn Esterhzy Pl Lszl – s titokban szervezte a plos rendet, volt rva Vince atya. lesz majd az, aki a vltozsok idejn segti a rendet, a hivatalos jjszervezdsben is. A Sziklatemplom ismt kinyithatott, a magyar kzpont pedig Pcs lett. 2008-ban Magyarorszgon hivatalosan 22 plos szerzetes lt.
A rend irnytsa jelenleg viszont a lengyelek kezben van, gy a plos szerzetesrend kzpontja is Lengyelorszgban tallhat napjainkban.
rva Vince atya
Nehz objektv kpet alkotni rva Vince atyrl. Egy rszrl azrt, mert sokan hallgatnak felle, vannak azonban nhnyan – egyre tbben – akik rdekldve fordulnak az si, magyar alapts plos rendhez, s rva Vince atyt tartjk (tartottk) ennek a szellemisgnek az utols vdbstyjnak. S akad egy szk kisebbsg, aki valamifle tltos hagyomnyt akar rerltetni az atyra, s a rendre is.
rva Vince 16 vesen mr papnak kszlt, szleit korn elvesztette, majd belecsppent a hborba, ksbb az 1956-os magyar forradalomba. Javaslatra egy bartja segtsgvel elkezdtk szervezni a titkos magyar plos rendet, hiszen 1950-ben Magyarorszgon minden szerzetesrendet betiltott a vrs karhatalom.
„’64-ben elszr jrtam Csesztovban, hogy egyhzilag nem, de llamilag illeglis mkdsnket ott is jvhagyassam. Rmbl mr volt meghatalmazsom, Csesztova rsba adta, hogy n vagyok magyarorszgi tartomnyfnk, s mindenhez van jogom: fogadalmaztathatok, feloldozhatok. (Rendkvli llapotokban az egyhz hihetetlenl rugalmas tud lenni.)” – mondta az atya 2002. jlius 21-n, a lelkisg napjn.[2]
1987 nyarn levltottk a lengyel plosok vezetjt, innentl megszakad a j kapcsolat rva Vince atya s a lengyelorszgi rend kztt.
1989-90-ben, amikor jra lehetsg nylt a hivatalos szervezdsre, rva Vince atya segtette a magyar plos rendet. Pcs kzponttal jjalakult a magyarorszgi plos rend. De vlemnyt nem rejtette vka al, miszerint „1985-ben vilgoss vlt elttem hogy a ma is mkd lengyel Plos rend nem azonos az zsb ltal alaptott renddel, mg ha szellemi gykereik kzsek is.”
rva Vince atya archeolgiai feltrsokat vgzett zsb atya valsznsthet srja krnyezetben Pilissznt kzelben. Ezt a kezdemnyezst sem tmogattk s nztk j szemmel. „rdekes mdon brmit is prblok tenni az egykori rend rdekben, mindenhol akadlyokba tkzm” – mondta az atya a Krptia havilapnak adott interjjban
rva Vince Pilisszntn volt kisegt pap (1996-2008). Egyszer a sznti templomban a lba alatt szakadt be a padl, ott tallt meg egy rgi keresztet, nem zrhat ki, hogy Boldog zsb Szent Keresztjrl van sz.
rva Vince atya tevkenysgt sokan nem nztk j szemmel, ennek eredmnye a kvetkez szkszav hatrozat is: „A Megszentelt let Intzmnyeinek s az Apostoli let Trsasgainak Kongregcija a Vatiknban 2004. mjus 28-n kelt hatrozatval kinyilvntotta, hogy P. rva Vince nem tagja a Plos Rendnek, szerzetesi fogadalmai all felmentette, a rendi ruht nem hasznlhatja s a Rend nevben nem nyilatkozhat, egyttal a Szkesfehrvri Egyhzmegybe inkardinlta (egyhzmegyei papi szolglatba helyezte).”
2004-tl teht az atya Szkesfehrvrra kerlt, egszsgi llapota folyamatosan romlott, de azrt mg dolgozott, olykor Pilisszntn is miszett, pl.: 2008. janur. 20-n, zsb hallnak vforduljn.
Az atya Boldog zsb szent avatsnak elkszletn is rengeteget munklkodott. A megbzst Lkai Lszl nhai bboros prms, esztergomi rsek adta rva Vince szmra. Az atya 22 vnyi munkval, 2008 februrjban fejezte be lelkiismeretesen vgzett munkjt. Ezt kveten levelet rt XVI. Benedek ppnak – mivel a Magyar Katolikus Pspki Konferencia nem foglalkozik az ggyel – melyben a szentatya el trta, hogy munkjval vgzett. (A levelet a dolgozatom vgn csatoltam.) Az atya vgl a szentavatsi gyet – taln megrezve kzelg hallt – 2008-ban egy bizalmas csoportjra bzta.
Az atya 2008. novemberben slyosan megsrlt Szkelyfldn, ksbb hazahoztk, egy budapesti krhzban tartottk letben, gpek segtsgvel. 2008. december. 15-n, hajnalban hunyt el rva Vince atya.
Egy korbbi interjban azt mondta: „A plos rend a magyarsg szmra olyan, mint az embernek a llek. Az emberbl a llek kiszll, azt mondjuk, hogy halott. Sokszor prblkoztak ugye jjszervezssel, s nem lett belle semmi vgl is. Ha ez nem trtnik meg belthat idn bell, akkor magammal viszem a srba a magyar plos rendet.”
rva Vince atya szemiotikai rtelmezse
Az atya 2008. december. 15-n hajnalban halt meg, alig 2 nappal az utn, hogy a rend ppai jvhagysnak 700 ves vfordult nnepelte. Vletlen? Bizonyra nem. Ennek gy kellett lennie. A kt esemny egytt, mr volt akkora sly, hogy taln felfigyelhettek r az emberek (kztk jmagam is). 700 ves a rend, s ppen meghal az a kulcsfigura, aki a rendet letben tartotta, titokban szervezte a vrs megszlls idejn is.
S vajon mit jelenthet az szemiotikailag, hogy egy szerzetest, aki az lett ldozta a magyar plosokrt, lettjnak vge fel jrva, 2004-ben kitesskelik a rendi kzssgbl?
Mst nem jelenthet ez, mint hogy ez a rend, mr valban nem az a rend… rva Vince atya azt a szellemisget kvette, amit az si magyar plosok kvettek. Imdkoztak a np bneirt, az orszg sorsnak jobbfordulsrt s poltk a magyar kultrt. gy tnik, valakinek nem tetszik az, ha az ember tradicionlis, rtkrz letet l. A titkos szervezsekrt, a plosok – zsb – lngjnak letben tartsrt, Boldog zsb szent avatsnak anyagainak elksztsrt, zsb srjnak felkutatsrt, rendbettelnek ksrletrt, szmtalan knyvrt, fordtsrt, eladsrt, egyszval a plos szellem tovbbltetsrt csak kitilts jr a plos rendbl Magyarorszgon.
„Arra a krdsre, hogy elkpzelhetnek tartja-e, hogy esetleg ugyanazok nem akarjk a plos rend jjszervezst, akik nem akarjk azt, hogy az orszg sorsa jobbra forduljon: A vlaszom igen.” – mondta rva Vince atya.
Mind ez elgondolkoztat, mert jl kitnik a trtnelembl, hogy a plosok ersen kpesek „befolysolni” az orszg sorst.
rva Vince atya egy jel volt, most mr jelkp kezd belle formldni. Az si, magyar szellemisg plossg egy utols jelkpe. Lehetne gy is, de valakik nem akarjk.
„…fltek s flnek valamilyen rejtlyes ok miatt az si plos szellemisgtl! Taln azrt, mert magyar!” – olvashat a Krptia havilapban megjelent, atyval kszlt beszlgets vgn.
A plos rend szemiotikai rtelmezse
A plos rendnl nagyon rdekes mr az induls is. 1241-42-ben tatrok dljk fel az orszgot, zsb ott segt, ahol tud, csak 1246-ban engedi el Vncha Istvn, az esztergomi rsek remetnek. Boldog zsb egy ilyen trtnelmi mlyponton hozza ltre 1250-ben, - ltomsa nyomn – a plos rendet. Egy olyan rendet, amely nem csak alaptsban, de szellemisgben is teljesen magyar. Egy olyan rendet, amelynek tagjai naponknt imdkoznak az orszgrt, s annak nprt, vezetirt. Egy olyan rendet, amely megrzi s sznesti a magyar kultrt. A plos szerzetesek pldul mg az XVI. szzadban is hasznltk a rovsrst! A rend tagjainak legtbbje trekedett mindig is magyar neveket hasznlni. (A jelenlegi magyarorszgi tartomnyfnk pl.: Botond, rva Vince atya rendbeli neve pedig Csaba volt.)
Nagyon fontos szrevenni, hogy a rend kialakulsnak mg csak az idztse sem vletlen! Nem hiba! Isten zent zsbnek, aki engedelmeskedett Teremtjnek. Hasonlthat a plosok korai szrnyalsa a reformcihoz. A kplet hasonl, egy trtnelmi katasztrfa, amelyben az emberek remnyt, vigaszt, felemelkedst keresnek. A tatrjrs utn a plosok segtettk a magyar npet, a Mohcsi-vsz utn pedig a reformci, a protestnsok tettk ezt. (Ekkor a plos kolostorok legtbbje odaveszett.)
Nem lehet elmenni sz nlkl amellett sem, hogy Magyarorszg trtnelmben ez az id (XIII. sz. – XV. sz.) az az id, amikor az orszg irnytsa a magyarok kezben van. Az 1526-os mohcsi tragdit kveten az orszg 150 vre trk megszlls al kerl, majd az osztrkok uralkodnak felettnk, aztn sztdaraboljk az orszgot 1920-ban, s vgl kapunk 40 v vrs diktatrt. Fontos szrevenni, hogy a plos rend magyarorszgi nagysga, ereje sszefgg az orszg nagysgval s erejvel! Pzmny Pter a XVI. s XVII. szzad forduljn jl ltta, hogy az orszg sorsa hasonlkppen alakul, mint ahogyan a plosok sorsa.
„Ha tudni akarod az orszg soros llapotjt, tekints Remete Szent Pl rendjre. Ha szmukat fogyni ltod, tudd meg, hogy az orszgnak is rosszul ll sznja, de ha ket nvekedni ltod, tudnod kell, hogy az orszg is felemelkedben van.”
Pedig mg nem is tudhatott II. Jzsef s a kommunistk betiltsi ksrletrl… de a trtnelem Pzmnyt igazolta s sajnos igazolja is.
Gyngysi Gergelytl azt is tudjuk, hogy a magyar zszlsurak soha nem vonultak csatba anlkl, hogy a plosok atyja ne imdkozott volna rtk a hadjrat folyamn.
S vgl egy rdekessg, egy szemlletes plda arra, hogy a plos rend mennyire is hanyatlik Magyarorszgon. Egyetlen (!) olyan telepls van Csonka-Magyarorszgon, amelyben nem a magyarok, hanem egy kisebbsg l tbbsgben. Ez a falu nem ms, mint Pilisszentkereszt.
(Itt lhatott az els plos kolostor, s itt halt meg Boldog zsb.) Plos atyink szakrlis helyt ma tbbsgben szlovkok lakjk.
Mindezt olyan idben, amikor a nhny tz kilomterrel arrbb fekv Szlovkiban – a trtnelmi Magyarorszg Felvidkn – tt politikusok tankkal indulnnak Budapestre, Dunaszerdahelyen pedig a magyar szurkolkat slyosan agyonvernek, egyikket jra is kell leszteni (teht lnyegben meghalt, csak az orvostudomny s a technika csodja hogy jra tudtk leszteni).
Persze a Szent Korona orszgban mindenki otthon lehet, gy a szlovkok is. A jelenlegi Magyarorszg esetben ez igaz is, itt nem bntja ket senki, ellenben Felvidken szlovk sovinisztk a vrnket kvnjk.
De a Pilis most is rejt csodkat. Pilisszntn egy kis zarndokhely kszlt el. 2003 decemberben fellltottk a Pilis Keresztjt, 2006-ban elkszlt a Pilisi Boldogasszony kpolna, amelyet Makovecz Imre tervezett, 2007-ben pedig ltrehoztk a Csillagsvnyt. Ez annyit jelent, hogy az t mentn, - ami a kereszthez s a kpolnhoz vezet - trtnelmi nagyjaink szobrait helyeztk el. Nevezetesen helyet kapott itt Nimrd, Attila, rpd, Szent Istvn, Szent Lszl, Boldog zsb, s Hunyadi Mtys faragott szobra.
Zrsknt lljon itt a Pilis Keresztje, s annak felirata
"Ez a 12 m magas 6 m mter szles tlgyfa kereszt npnk si trtnelmi mltjnak, haznkat a Pilisbl irnyt rpd-hzi kirlyainknak, a Krpt-medence egymsra utalt npeinek, a Pilisben lt Plosoknak, azaz Hungrinak llt emlket. Megtestesti hseinket, remnyeinket, hitnket, vigasztal s biztat! Haznk eddigi trtnelmt a Kereszt zenete rta meg! A pilisi falvak adakozsbl lltott Kereszt fjt Kpolnsfalu s Cskmindszent ajndkozta. Trzsnek 127 vgyrjt a Krpt-medence msik szent hegyn, a Hargitn gyaraptotta. Az rtkeitl megfosztott, zajos vilghoz szl Pilis Keresztje lelki mregtelent helye a hv szavra ide rkez embereknek. A Kereszt melll nzve Ziribr hegyszoros fltt december 21-n, az jjszlets hajnaln friss harcosknt bred, az ltet Fny!"
forrs: Szentkoronaradio.com
|